Ruční papírna Velké Losiny

Velké Losiny, situované severně od města Šumperk, se nacházejí v malebném údolí řeky Desné a patří mezi nejoblíbenější turistické destinace jesenického podhůří. Toto městečko je proslulé nejen svou bohatou historií, dlouhou tradicí lázeňství, ale také řadou kulturních památek. Mezi nejvýznamnější z nich patří ruční papírna, která byla založena na panství rodu Žerotínů na konci 16. století. Papírenskou manufakturu dal vybudovat v místech bývalého obilního mlýna Jan mladší ze Žerotína. Podle svědectví pramenů zahájila papírna výrobu jako jeden z podniků rozvíjejícího se vrchnostenského hospodářství někdy v rozmezí let 1591 – 1596.


Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

Vydejte se na prohlídku největší přečerpávací vodní elektrárny v ČR - Dlouhé stráně. Tato technická perla se nachází v srdci Jeseníků a nabízí unikátní pohled na největší reverzní turbínu v Evropě. Dlouhé stráně jsou třetí největší přečerpávací elektrárnou na světě a nejrozsáhlejším vodním energetickým dílem v ČR. Navštivte tuto unikátní stavbu, kde se podzemní objekty harmonicky spojují s okolní přírodou.


Milí zákazníci,

pokud hledáte skvělé místa k návštěvě během svého pobytu v Jeseníkách, máme pro vás několik tipů na výlety:

 1. Praděd - nejvyšší hora Jeseníků, kde se můžete vydat na vyhlídkovou věž a užít si krásný výhled na okolní hory.

 2. Priessnitzovy lázně - vyhlášené lázně nabízejí širokou škálu wellness služeb, jako jsou bazény, sauna, masáže a další, ideální pro odpočinek a relaxaci.

 3. Zámek a muzeum v Jeseníku - pro milovníky historie a kulturních památek je toto muzeum a zámek ideálním místem k návštěvě, s expozicemi věnovanými historii Jeseníku a okolí.

 4. Rejvíz - překrásný přírodní park s jezerem a několika turistickými trasami, ideální pro pěší túry a poznávání krásy přírody

 1. Ptačí hnízdo - turistická stezka vedoucí na vrchol hory s nádhernými výhledy na okolní krajinu a různými druhy ptactva.

 2. Fojtovický vodopád - impozantní vodopád, který stojí za návštěvu, s možností procházky kolem něj a občerstvení v blízké restauraci.

 3. Pustevny - tradiční horské středisko s několika turistickými trasami a možností ubytování v chatách nebo penzionech.

 4. Jesenická dráha - historická úzkorozchodná železnice s výhledem na krásnou přírodu, která Vás doveze až na Praděd nebo do okolních měst.

 5. Hvězdárna a planetárium ve Šumperku - pro milovníky vesmíru a astronomie, můžete se tady podívat na různé pozorování hvězd nebo se zúčastnit vzdělávacích programů.

 6. Kostel svatého Vavřince v Karlově Studánce - krásný kostel s výhledem na okolní hory a vnitřní vybavením, příjemný na procházku nebo klidný odpočinek.

 7. Vodopády Krakonoše - krásné vodopády v blízkosti turistické chaty Krakonoš, kam se můžete vydat na procházku nebo piknik.

 8. Muzeum jesenického dřevařství - pro milovníky techniky a historie dřevařství, můžete se tady dozvědět více o historii a procesech zpracování dřeva v Jeseníkách.

RODINY S DĚTMI

 

TURISTICKÉ CÍLE

 

CYKLOTURISTIKA

 

MOŽNOST KOUPÁNÍ

Jsou oblíbeným místem pro koupání v létě a nabízejí možnosti pro vodní sporty a rekreaci.

 

BLÍZKÁ LYŽAŘSKÁ STŘEDISKA

Tato místa v Jeseníkách poskytují širokou nabídku turistických cílů, cykloturistických tras, možností koupání a lyžařských středisek. Je to ideální destinace pro ty, kteří hledají aktivní dovolenou v krásné přírodě.